Etkinlikler

İletişim Fakültesi Belgesel Haftası (Bahar 2012) etkinliği gerçekleştirildi.

06 Mart 2012

Fakültemizce 06-09 Mart 2011 tarihleri arasında, Edebiyat Fakültesi Prof. Dr. Tuğrul İnal Salonu'nda belgesel film gösterimleri düzenlenmiştir.

Kahpe Devran

Yönetmen : Cahit Çeçen
Süre : 20'
Yapım Yılı : 2010

Sıradan üç insanın sıradan yaşam hikayeleri. İstanbul şehrinden insan manzaraları. Musa Karagöz, Hasan Gençer ve Metin Demir. İstanbul'da yaşayan bu üç adamın hayat hikayesi, Sait Faik'in kısa öykülerinden çıkmışçasına, insancıl bir yaklaşım ve mizah duygusuyla anlatılıyor.


Sesim Rüzgara: Modern Bir Sürgün Hikayesi

Yönetmen : Emre Sarıkuş
Süre : 37'
Yapım Yılı : 2010

Gidişleriyle ıssızlaşmış sokaklarda lodosun estiği geceler sesleri duyuldu tıpkı yıllar önce olduğu gibi... Seslere dayanamayanlar sandallara, teknelere atlayıp bazılarını gizlice geri getirmeye gittiler ve adaya yanaştıklarında gördükleri manzarayı bir daha hiç unutamadılar. Sürgündeki seksen bin köpek denizin ortasındaki bu çorak kara parçasında kendilerini alıp götürecek bir tanrı misafiri bekliyordu. Ne var ki, hayat artık onları geri getirtmeyecek kadar modernleşmişti.
Belgesel, II. Meşrutiyet'in ilanıyla başlayan Batılılaşma hareketleri çerçevesinde, 1910 yılında Sivriada'ya sürülen ve dönemin zihniyet çekişmelerinin en önemli figürlerinden biri olan sokak köpeklerinin serüvenini konu alıyor.


Ekümenopolis: Ucu Olmayan Şehir

Yönetmen : İmre Azem
Süre : 93'
Yapım Yılı : 2011

Ekolojik eşikler aşılmış, ekonomik eşikler aşılmış, nüfus eşikleri aşılmış, sosyal uyum bozulmuş. İşte neoliberal kentleşmenin fotoğrafı: “Ekümenopolis”. Bu ilk uzun metrajlı belgeseliyle İstanbul'a bütüncül bir yaklaşımla bakmayı amaçlayan ve değişim kadar onun dinamiklerini de sorgulayan İmre Azem, bizi yıkılmış gecekondu mahallelerinden gökdelenlerin tepelerine, Marmaray'ın derinliklerinden üçüncü köprünün güzergâhına, gayrimenkul yatırımcılarından kentsel muhalefete, bu uçsuz bucaksız kentte bu sayede belki de yaşadığınız İstanbul'u yeniden keşfedeceğinizuzun bir yolculuğa çıkartıyor.


Theo'nun Bakışı

Yönetmen : Necati Sönmez
Süre : 59'
Yapım Yıl : 2003

İlk filminden başlayarak son projesine kadar çağımızın Agamennon'larını, Orestes'lerini, Odysseus'larını anlatan, bize tarihin ölü değil yalnızca uykuda olduğunu sürekli hatırlatan Theo Angelopoulos'un çağdaş bir Homeros olarak portresi. Kamerası yalnız ülkelerin değil, kültürlerin, tarihin, mitolojinin, şiirin sınır boylarında gezinen bir ustanın külliyatına Türkçe bir önsöz denemesi.


Sudaki Suretler

Yönetmen : Erkal Tülek
Süre : 74'
Yapım yılı : 2011

Artvin'den Muğla'ya, Kastamonu'dan Dersim'e dört bir yanda su başlarına taarruz almış yürümüş… Saldırı da, direniş de enikonu sert, belli ki daha da sertleşecek. Müphem bir sestir HES; karşısındaki ise inadına kararlı ve apaçık ortada… Memlekette keşfedilmemiş nice adsız canlılar var; onlarla konuşan, gezen, dinleyen ve taş atan bir belgesel olmaktı hedef. “Sudaki Suretler” son yıllarda gündemin düşmeyen konularından biri olan Hidroelektrik Santrali (HES) yapımına karşı yürütülen mücadeleleri ele alıyor.