Etkinlikler

Video Aktivizmi Eğitimi:Ses Sensin

05 Mart 2016

Alternatif Bilişim Derneği, Sivil Düşün işbirliği ile Sivil toplum kuruluşlarına yönelik video aktivizmi eğitimi 13-15 Mayıs'ta Ankara'da düzenlenecek.

Alternatif Bilişim Derneği, Sivil Düşün AB Programı'nın katkılarıyla sivil toplum kuruluşlarına yönelik olarak video aktivizmi eğitimi düzenliyor. 13-15 Mayıs 2016 tarihlerinde Ankara'da düzenlenecek “Ses Sensin”: Video Aktivizmi Atölyesi (Eğitimcilerin Eğitimi) başlıklı atölyede video aktivistleri ve eğitimciler STK temsilcileriyle bir araya gelerek bilgi ve deneyim paylaşacaklar. İlk kez düzenlenecek atölye çalışmasında STK'ların video aktivizmine yönelik farkındalığını artırmak ve etkinliklerinde bir hak aracı olarak videoyu daha etkin kullanmaları amaçlanıyor.

Üç günlük eğitim programına çeşitli üniversitelerden öğretim üyeleri ve uzmanların yanı sıra Türkiye'den Kamera Sokak, Seyr-i Sokak, Bak.ma, Ankara Eylem Vakti ile yurtdışından Witness, Papertiger.tv ve Americas Media Initiative'den video aktivistleri katılacaklar. “Ses Sensin” atölyesinde video aktivizmi farklı boyutlarıyla ele alınacak.

Eğitimin birinci günü, Prof. Dr. Mutlu Binark (Hacettepe Üniversitesi) ile Ar. Gör. Tuğrul Çomu'nun (Ankara Üniversitesi) Alternatif Bilişim Derneği'ni tanıtımıyla başlayacak. Ardından Yrd. Doç. Dr. Perrin Öğün Emre (Kadir Has Üniversitesi) ile Yrd. Doç. Dr Gülüm Şener (Arel Üniversitesi) video aktivizmi kavramını, tarihsel gelişimini ve kuramsal yaklaşımları, dünyadan ve Türkiye'den video aktivizmi örneklerini, Av. Faruk Çayır da görsel-işitsel malzemelerin üretim ve paylaşım süreçlerinde yaşanan hukuki sorunları ele alacaklar. Witness video aktivisti Raja Althaibani ise küresel video aktivizmini anlatacak.

İkinci gün Yrd. Doç. Dr. Nihan Gider Işıkman (Başkent Üniversitesi) video çekim ve kurgu teknikleri, sosyal ağlarda video paylaşımı, dijital yayıncılık, web tv, özgür yazılım vb. teknik konularda katılımcılara bilgi verdikten sonra video aktivizmi kolektifleriyle deneyim paylaşımları gerçekleştirilecek.

Atölyenin son gününde PaperTiger.tv'nin ve Yrd. Doç. Dr. Gülsüm Depeli'nin (Hacettepe Üniversitesi) katılımıyla video aktivizminde etik sorunlar ve ifade özgürlüğü tartışıldıktan sonra Americas Media Initiative Yöneticisi Alexandra Halkin, Latin Amerika'da video aktivizmi deneyimini aktaracak. STK'ların video aktivizmi deneyimlerini paylaşmasıyla sürecek atölye, katılım belgesi töreni ile son bulacak. Eğitime kimler katılabilir? “Ses Sensin”: Video Aktivizmi Atölyesi (Eğitimcilerin Eğitimi) programına Türkiye'deki sivil toplum kuruluşlarında çalışanlar başvurabilirler. Atölye özellikle STK'ların iletişim ve sosyal medya departmanlarında çalışanlara yöneliktir.

Eğitim detayları: Atölyeye katılım ücretsizdir.

Başvurular 15 Nisan 2016 gece yarısına kadar [1] adresinde yer alan form kullanılarak yapılmalıdır. Atölye ve başvuruyla ilgili tüm sorular için sessensin@alternatifbilisim.org e-posta adresiyle iletişim kurulabilir. Atölyeye ilişkin eğitim kitleri, atölyenin ilk gününde katılımcılara sunulacaktır. Yurtdışından gelen video aktivistlerinin sunumlarında ardıl çeviri yapılacaktır. Öğle yemeği ve çay-kahve servisi ücretsizdir. Atölyeye katılım 25 kişiyle sınırlıdır.

Başvuru sonuçları 22 Nisan 2016 günü e-posta yoluyla duyurulacaktır.

Bu eğitim Sivil Düşün AB Programı Aktivist Desteği kapsamında Avrupa Birliği desteği ile hazırlanmıştır. Bu eğitimin içeriğinin sorumluluğu tamamıyla Alternatif Bilişim Derneği'ne aittir ve AB'nin görüşlerini yansıtmamaktadır.

(1)https://docs.google.com/forms/d/1SAlmsRhe4BQGT_YqepVTc1LkMFL2KGvDc7pvvq1yQ6U/viewform?c=0&w=1