Etkinlikler

Öğrencimiz Zafer Yılmaz TRT Geleceğin İletişimcileri Yarışmasından birincilik ödülü ile döndü.

03 Temmuz 2019

"TRT Geleceğin İletişimcileri Yarışması"nın 4 ana dal ve 12 alt kategorideki ödülleri, 3 Temmuz 2019'da TRT'nin Tepebaşı Stüdyosu'nda gerçekleştirilen törenle sahiplerini buldu.

Bu yıl 5'incisi düzenlenen TRT Geleceğin İletişimcileri Yarışması'na, Türkiye'nin yanı sıra Orta Asya ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nden öğrenciler katıldı. 52 üniversiteden 1.021 öğrenci, toplam 738 eserle başvurdu.

Fakültemiz Lisans öğrencilerinden Zafer YILMAZ'ın İnternet Haberi kategorisindeki "Böyle Bir 'Tık Haberi Okumadınız!" başlıklı çalışması jüri oylaması sonucunda 1.ciliğe değer görüldü.

Tanıtım Metni:

Cebimize dek uzanmış internet haberciliğinin “bakın…”, “öyle bir…”, “şok”, “flaş” ve “müjde” başlıkları arasından habere ulaşmaya çalışıyoruz. Türkiye'deki “tık tuzağı"nı haber alma hakkı, iletişim etiği, reklam geliri ve en önemlisi çözüm önerileri bağlamında meslek örgütü temsilcisi veya site editörü olan habercilerle ve akademisyenlerle görüştüm.

İnternet haberciliğinin "kanayan yarası" sayılabilecek bir unsuru, internet haberi formatında ve "tık haberciliği"ne atıf barındıran ironik bir başlıkla (Böyle Bir "Tık Haberi" Okumadınız!) ele almanın konuya dikkat çekici olacağını düşündüm.

Çalışmanın iki açıdan önemli olduğunu düşünüyorum. Birincisi konuyu çözüm önerileri bağlamında tartışmak istedim. "Durum bu kadar vahim!" felaket seviciliği yahut "işte bütün bunlar şundan oluyor" soyut-ama-pek-muhalif-entellektüalizmi iyi bir habercilik yaklaşımı gibi görünmüyor bana.

İkinci nokta, görüştüğüm 3 haberci ve 3 akademisyen istisnasız "yasaklamaya, idari müdahalelere" karşı fikir beyan ettiler, habercilerin ve bilinçli yurttaşların "tık tuzağı"nın üstesinden gelebileceğine dair vurgular yaptılar. Ülkemizdeki demokratik ve çoğulcu kültürünün ulaştığı düzeyi görmek ve göstermek kanaatimce önemli bir husus, internet haberi çalışmamın bunun altını çizdiğini düşünüyorum.

Ödül Alan Çalışma:

https://www.trtgeleceginiletisimcileri.com/haber-detay/2c648f7f-95ee-4d19-9210-cc6135816e90/boyle-bir-tik-haberi-okumadiniz