Etkinlikler

Kitap: Yadigâr - Toplumsal Uyum için Hikâyeler ve Tarifler

12 Nisan 2021

Yadigâr - Ankara'da Yaşayan Kadınlardan Yemek Tarifleri ve Hikâyeleri kitabı (2021), Hacettepe Üniversitesi Dijital Hikâye Anlatımı Atölyesi ve Sığınmacılar ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği (SGDD-ASAM) Ankara Toplum Merkezinin birlikte yürüttüğü "Toplumsal Uyum İçin Yemek Projesi" kapsamında gerçekleştirdiği etkinliklerin ürünü olarak ortaya çıktı.

"Toplumsal Uyum İçin Yemek Projesi”, yemeğin, farklılıklar kadar benzerlikleri ve ortaklıkları görmek, dilleri ve kültürleri farklı olan insanları bir araya getirebilmek, birbirlerini tanımak ve dinlemek için önemli bir potansiyeli olduğu düşüncesinden hareketle hayata geçirildi. Bu kapsamda, öncelikle Ankara'da yaşayan mülteci ve yerel kadınların bir araya geldiği ve tariflerin toplandığı “Mutfakta Kim Var?” kadın buluşmaları düzenlendi. Bu buluşmalardan sonra, tarif veren kadınların katıldığı “Ağız Tadı”, “El Lezzeti” ve “Doyuran Koku” adlı üç atölyeden oluşan “Birlikte Mutfakta” Dijital Hikâye Anlatımı Atölyeleri gerçekleştirildi. Yapılan atölyelerde farklı coğrafyalardan gelen, farklı kültürlerden, farklı diller konuşan kadınlar bir araya geldiler, sohbet ettiler, birbirlerini tanıdılar. Yemek kültürleri arasındaki farklılıkları görürken, benzerliklerini fark ettiler.

Tüm bu kadın buluşmalarında paylaşılan tarifler Yadigâr: Ankara'da Yaşayan Kadınlardan Yemek Tarifleri ve Hikâyeleri adlı kitapta toplandı. Türkiyeli, Suriyeli, Iraklı ve Yemenli 116 kadın, paylaştıkları 141 yemek tarifiyle kitabın içeriğini oluşturdular. Kadınlar yaşamlarında önemli olmuş, onların kendilerini şekillendirmelerinde rol oynamış, hasret duydukları, hatıralarıyla yaşattıkları kadınlardan miras aldıkları ve kızlarına, ailelerindeki kadınlara aktarmak istedikleri ve aynı toplumda birlikte yaşadıkları kadınlara hediye etmek istedikleri yemeklerinin tariflerini ve hikâyelerini Yadigâr'da paylaştılar.

Yadigâr, diğer yemek kitaplarından ve internette sıklıkla başvurulan tariflerden farklı bir yapıya sahip. Bu kitapta yer alan tarifler, “Mutfakta Kim Var?” atölyelerinde kadınların anlattıkları halleriyle yazıya aktarıldı. Bu nedenle atölyede ben diliyle anlatılan tarifler, yazıya da aynı şekilde geçirildi. Sayfalarda tariflerin dışındaki küçük kutularda, “Ben Bir Yiyecek-Yemek Olsam” adlı oyunda kadınların kendilerini benzettikleri yiyecekler ve yemekle kurulan bu ilişkinin nedenlerine yer verildi. Proje kapsamında yürütülen üç dijital hikâye anlatımı atölyesinde kadınların yemeklerini mutfakta yaparken anlattıkları ve dijital hale getirdikleri hikâyeleri, karekodlarla kitaba yerleştirildi.

Yadigâr'ın kitap lansmanı ASAM işbirliği ile çevrimiçi etkinlik olarak 13 Nisan 2021'de gerçekleştirildi. Projenin parçalarını oluşturan bileşenlerle atölye katılımcılarının bir araya geldiği etkinlikte "Birlikte Mutfakta" Dijital Hikâyelerinin toplu gösterimi yapıldı. 

“Birlikte Mutfakta” Dijital Hikâye Anlatımı Atölyelerinde üretilen dijital hikâyelere atölye internet sitesi üzerinden toplu olarak erişmek için:

 

Hürriyet Gazetesinin Haberi: