Etkinlikler

Juliopolis'in Yüzleri Sergisi

07 Aralık 2021

Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nin 100. Yılı etkinlikleri kapsamında, Juliopolis Projesi işbirliği ile düzenlenen ve kuratörlerinden biri Doç. Dr. Evren Sertalp hocamız olan “Juliopolis’in Yüzleri” Sergisi, 7 Aralık - 25 Aralık tarihlerinde müze ziyaretçileriyle buluşturuluyor.

Juliopolis Projesi tarafından dijital altyapı ile hazırlanan bu kamusal arkeoloji etkinliğinde, Anadolu’nun kazılmakta olan en büyük nekropollerinden biri olan Juliopolis Antik Kenti tanıtılarak alana dönük kültürel miras farkındalığının artırılması hedefleniyor.

Sergide, Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nin yürüttüğü kurtarma kazılarıyla ortaya çıkarılan Juliopolis Antik Kenti’ne dair bilgiler dijital arkeoloji ve antropoloji yöntemleriyle aktarılıyor.

Holografik gösterimler, üç boyutlu modellemeler ve animasyonların yer alacağı sergide, yaklaşık 2000 yıl önce Roma döneminde yaşamış Juliopolislilerin yüzleri, Juliopolis’te yaşayanların kullandıkları kişisel eşyalar, onların inanışları ve sosyal yaşamları ile ilgili buluntuların izleyicilerle buluşturulması planlanıyor.

Juliopolis Tanıtım Filmi
https://www.youtube.com/watch?v=wXeVGnxk1T4

Juliopolis’in Yüzleri Sergisi web sayfası
http://juliopolis.com/tr/